Z wielką radością i dumą możemy zaprezentować Państwu książkę „Wolsztyn Dzieje Miasta”. Monografia Wolsztyna została wydana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Wolsztyn im. St. Platera jako jej 79-te wydawnictwo. Proces wydawniczy zabiera wiele czasu i energii, dlatego długie lata czekaliśmy na ten moment. Ale na dobre warto czekać! Niech się Państwo przekonają sami!
17 marca w bibliotece odbyła się promocja wyczekiwanej monografii Wolsztyna: „Wolsztyn Dzieje Miasta”. W 2024 roku mija 600 lat od pierwszej, udokumentowanej wzmianki historycznej o Wolsztynie jako mieście. Promocja książki „Wolsztyn Dzieje Miasta” otworzyła cykl imprez poświęconych temu wydarzeniu. Książka powstała pod redakcją profesora Krzysztofa Rzepy, a jej autorami są profesorowie z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Andrzej Krzyszowski, Zbyszko Górczak, Bernadetta Manyś, Tadeusz Janicki i Stanisław Jankowiak oraz wolsztyńscy historycy: dr Marcin Adamczak oraz mgr Tomasz Opaska. Recenzentem książki jest profesor Tomasz Nodzyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Na powstanie kompleksowego opracowania historii Wolsztyna mieszkańcy czekali od wielu lat. Wielu autorów podejmowało się prób opisania dziejów Wolsztyna. Wśród znaczących źródeł należy wymienić prace ks. Heinricha Gerlacha, Stanisława Karwowskiego („Wolsztyn i jego dziedzice”), ks. Zdzisława Zakrzewskiego („Z dziejów Wolsztyna i okolicy”), ks. Anzelma Weissa („Parafia Komorowo-Wolsztyn w Polsce przedrozbiorowej”), Konrada Bednarczyka („Wolsztyn w przeszłości). Blisko stworzenia monografii był Zygmunt Poniedziałek (Wolsztyn 1384 – 1989 Od lokacji do transformacji). Pracy redakcyjnej nad monografią Wolsztyna podjął się prof. Krzysztof Rzepa z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Promocję w bibliotece prowadził wolsztyński historyk Szymon Ptak. Spotkanie uświetnił zespół muzyczny w składzie Marek Buczkowski (bas), Karolina Stefan (wokal), Łukasz Matysik (cajon) oraz Mikołaj Sieracki (gitara elektryczna). Na scenie wystąpiła również poetka Ilona Chojnacka, która pochodzi z Wolsztyna i zaprezentowała kilka swoich wierszy poświęconych rodzinnemu miastu. Dr Marcin Adamczak przedstawił prezentację pt. „Kto był przed nami?” - omówił drogę do powstania książki.
Recenzent monografii Wolsztyna – Tomasz Nodzyński – stwierdził, że łatwiej pisać monografie metropolii, ale Wolsztyn wyróżnia się między innymi wybitnymi postaciami, a książka została napisana tak, by była merytorycznie na wysokim poziomie, a zarazem interesująca dla czytelnika. Na temat swojej pracy wypowiadali się także obecni na promocji autorzy: Zbyszko Górczak, który napisał rozdział poświęcony średniowiecznym dziejom miasta, wysuwał hipotezy na temat lokacji miasta. Bernadetta Manyś, autorka rozdziału o czasach nowożytnych, zwróciła uwagę, że w książce poświęcono uwagę nie tylko właścicielom miasta, ale i mieszkańcom, przedstawiając tło społeczno-obyczajowe. Marcin Adamczak omówił wiek XIX, który przyniósł dla miasta duży rozwój i postęp, a także dwudziestolecie międzywojenne, okres równie intensywny. Tomasz Opaska który napisał rozdział na temat przebiegu Powstania Wielkopolskiego w Wolsztynie, wytłumaczył znaczenie walk dla dalszych losów miasta. Z kolei Tadeusz Janicki opowiedział o tragicznym okresie w dziejach miasta – latach okupacji podczas II wojny światowej.
Podczas promocji można było przybić okolicznościową pieczęć do książki, uzyskać podpisy autorów, a także zobaczyć wystawę poświęconą dziejom miasta zarówno w budynku jak i na zewnątrz biblioteki. Książka jest do nabycia w bibliotece. Mamy nadzieję, że trafi do większości wolsztyńskich domów i będzie czytana przez mieszkańców!