15 maja - ŚWIĘTO POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI
"Życzliwość, serdeczność i poszanowanie przyrody". "Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki; to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków" - powtarzał Andrzej Zalewski. Święto Polskiej Niezapominajki zapoczątkował właśnie Andrzej Zalewski - redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio" w roku 2002.
W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną, przypominamy o potrzebie jej ochrony. Niezapominajka to symbol pamięci i miłości, ma zachować od zapomnienia ważne chwile w życiu, osoby, miejsca i sytuacje. Niezapominajka uczy serdeczności i popularyzuje piękną polską przyrodę. Święto obchodzone jest w maju, gdy przyroda jest najpiękniejsza.
Grupa przedszkolna „Pszczółki" oraz pierwszoklasiści odwiedzili tego dnia bibliotekę w Obrze. Podczas spotkań głośno czytaliśmy opowiadanie „Pamiętliwa niezapominajka" autorstwa A. Karpińskiej-Piwko oraz wiersz „Niezapominajka" Marii Konopnickiej.
