7 lipca 2021 w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze recenzowali powieść Sarah Moss „Mur duchów”. Książka pomimo niewielkich rozmiarów wzbudziła w klubie poruszenie. Akcja rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Główną bohaterka i narratorką jest Silvie, która z rodziną wybiera się na eksperymentalny obóz antropologiczny. Jego uczestnicy odtwarzają życie w epoce żelaza wraz z wszystkimi jego niedogodnościami. Ojciec Silvie, kierowca autobusu, jest wielkim miłośnikiem historii. Jednak jego pasja przeradza się w obsesję, a w połączeniu z dominującym charakterem niemal doprowadza do tragedii.
Styl pisarki nie wszystkim przypadł do gustu. Trzeba było wczuć się w monolog bohaterki, rytm opowieści i zastanawiać się nad niedopowiedzeniami. W skondensowanej formie przekazu zwarto wiele treści i znaczeń. Jednakże fabuła poruszająca ważny temat przemocy i zachowań w relacji kat – ofiara, była przyczynkiem do ożywionej dyskusji. Analizowano portrety psychologiczne postaci, gdyż w powieści wielokrotnie pojawiały się sytuacje dające do myślenia, dlaczego terroryzowana matka i córka od lat nie potrafią się uwolnić od despoty. Antropologiczny obóz stał się jedynie tłem dla opowiadanej historii rodziny. Autorka zawarła tu opowieść o chorej ambicji, o tyranii, brutalności. O murach, które budują wokół siebie ludzie, chcąc odgrodzić się od zła, bólu i cierpienia. O próbie tłumaczenia czy zrozumienia kata i braku sił na zmiany.
Spotkanie, jak to często bywa w klubie, było okazją do szerokiej dyskusji na tematy związane z lekturą i budzące skojarzenia z innymi zagadnieniami. Członkowie klubu dzielili się spostrzeżeniami, przywoływali inne przeczytane książki czy dzielili się wakacyjnymi planami czytelniczymi.