3 listopada br. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn miało miejsce spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Klubowicze rozmawiali o lekturze Łukasza Orbitowskiego „Inna dusza”. Książka, która została wydana w serii Na F/Aktach, bardzo poruszyła czytelników. Ocenili książkę jako dobrą i wartą przeczytania. Historia w niej przedstawiona dzieje się w Bydgoszczy w latach 90-tych. Autor opisał losy trzech rodzin. Książka jest pisana prostym językiem, a zarazem sugestywnym i emocjonalnym powieść dotyka trudnego czasu transformacji ustrojowej oraz przede wszystkim postaw młodych ludzi, które prowadzą do zbrodni. Głównymi bohaterami książki są trzej nastolatkowie, którzy wchodzą w dorosłość. W książce odnajdziemy wiele wątków i analizy psychologicznej, która długo zapadnie w pamięć.
Niedawno przeżywaliśmy Dzień Zaduszny. Poza dyskusją o książce klubowicze pozwoli sobie zatem na chwilę refleksji i zadumy. Podczas „Zaduszek Literackich” wspominali zmarłych niedawno twórców. W bibliotece czytaliśmy utwory Adama Zagajewskiego, analizowaliśmy jego twórczość. Na stole pojawiły się także komiksy z serii „Tytus, Romek i A’tomek” ilustrowane przez Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego czytelnikom jako Papcio Chmiel. Klubowicze rozmawiali o tej nietuzinkowej postaci. Wspominano także Lucindę Riley, autorkę bestsellerowej serii „Siedem sióstr”. Ponadto, chociaż minął więcej niż rok od jego śmierci, klubowicze rozmawiali o Jerzym Pilchu, ponieważ jego twórczość i osobowość bardzo zapadła im w pamięć.
Cytat w ramach akcji Dyskusyjnych Klubów Książki "Cytaty w sieci":
„Robię drobny krok w jego kierunku. Chcę uderzyć nisko i obalić na ziemię. Jędrek wydyma wargi. Jak drapieżnik, którego nie okiełzna miasto, rower ani kolacja rodzinna. Jest pięknym zwierzęciem, nawet w tej chwili. Strach kotłuje się we mnie z palącą potrzebą uległości. Niechże mnie dziabnie, skoro taka wola. Skoro mu ulży. Skoro przez minutę poczuje się lepiej. Jestem polnym gryzoniem w oczach jastrzębia. Jestem taki drobny i chudy z perspektywy sufitu. Ot, wielki łeb nasadzony na wąskie barki. Jędrek obraca dłoń w kieszeni, można pomyśleć, że urodził się z nożem (...).”
Łukasz Orbitowski, „Inna dusza”, Od Deski Do Deski, Warszawa 2015, s. 274.