Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera


Przetłumacz stronę na swój język:





WAŻNA WIADOMOŚĆ


Sztuka

PERSPEKTYWA ZBIEŻNA – JEDEN PUNKT ZBIEGU

Uczestnicy zapoznają się z elementami perspektywy zbieżnej, niezbędnej w rysunku architektonicznym jak i w rysunku odręcznym oraz kompozycjach. Ćwiczenia z perspektywy zbieżnej będą wykorzystane podczas wycieczek do innych miast, kiedy uczestnicy projektu będą wykorzystywali znajomość perspektywy do rysunku odręcznego i obserwacji architektury miast. Ćwiczenie polega na rysunku przy pomocy linijki brył które pomniejszają się proporcjonalnie do odległości i kończą się w punkcie zbiegu na horyzoncie. Ćwiczeniu z jednym punktem zbiegu tworzy się jedna ulica z domami po obu stronach, z chodnikami i galerią drzew. W międzyczasie zostaną omówione różne możliwości ustawienia brył będących elementami architektury miasta.

 

 Biblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn Biblioteka WolsztynBiblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn 

 

 

 

 

 

PERSPEKTYWA ZBIEŻNA – WIELE PUNKTÓW ZBIEGU

Uczestnicy przypominają i utrwalają wiadomości dotyczące perspektywy zbieżnej z jednym punktem zabiegu a także zapoznają się z możliwością wykorzystania wielu punktów zabiegu na linii horyzontu. Ćwiczenie zostanie omówione i wszyscy uczestnicy wykonają rysunek przy pomocy ołówka i linijki. Wiele punktów zbiegu daje nowe możliwości przedstawienia na rysunku linii bryły architektoniczne, w nowym, ciekawym ujęciu oraz umożliwia zastosowanie światłocienia. Prowadzący omawia pojęcie światłocienia i zapoznaje z możliwościami jego wykorzystanie w rysunku. Uczestnicy przy pomocy miękkich ołówków – np. B2, B6, wykonują na rysunkach światłocień ujęty w różnych porach dnia, a także przedstawiają światłocień związany z grą świateł lamp ulicznych i reklam. Zaplanowane i narysowanie przez uczestników miasta zostaną nazwane nazwą zaproponowaną przez Nich samych. Na koniec prace zostaną zaprezentowane i omówione.

AUTOPORTRET

W ramach założeń projektu każdy uczestnik stworzy swoją, własną książkę z tekstem i ilustracjami wykonanymi samodzielnie, w związku z czym na zajęciach zostanie wykonany projekt realizacji okładki oraz krótka biografia autora wraz z Jego podobizną. Dlatego, też uczestnicy przy wsparciu prowadzącego zapoznają się z metodą rysunku twarzy i wykonania samodzielnie autoportretu. Prowadzący omawia poszczególne etapy powstania rysunku twarzy oraz przedstawia elementy charakterystyczne dla różnych typów twarzy.
Rysunek odręczny po korekcie prowadzącego zostaje poprawiony i uzupełniony o światłocień. Na koniec spotkania poddajemy rysunki porównaniu z twarzami Ich autorów przy zachowaniu wesołej i sympatycznej atmosfery.

ILUSTRACJA DO KSIĄŻKI

prowadzący przedstawia uczestnikom różne ilustracje książek wykonanych w różnych technikach plastycznych. Uczestnicy wykonują własny projekt ilustracji według własnego pomysłu, powiązanej z tekstem. Po korekcie prowadzącego rozpocznie się etap realizacji projektu w kolorze. Uczestnicy kolorując projekt zwracają uwagę dokonanie doboru ciekawych zestawień kolorystycznych. Po zakończeniu prac, przy wskazówkach prowadzącego, ilustracje zostaną zaprezentowane wszystkim uczestnikom i szczegółowo omówione. Każdy uczestnik wykona kilka prac, ilustrujących poszczególne części książki autora.

EXLIBRIS

Dalsze zajęcia plastyczne prowadzone w ramach projektu, pozwalają uczestnikom na zapoznanie się z nowymi technikami plastycznymi, które zostaną wykorzystane do realizacji prac przy wydaniu własnej książki. Prowadzący zapoznaje uczestników z pojęciami, historią i zasadami wykorzystania exlibrisu. Projekt pracy zostanie wykonany w ołówku, po wcześniejszym zapoznaniu się z elementami charakterystycznymi dla danego typu twórczości. Następnie „poprawione projekty” uzupełnione zostaną o elementy liternicze. Ciekawe projekty, które powstaną, zostaną wykończone w wersji czarno – białej przy pomocy pióra i tuszu. Ukończone prace, zostaną przedstawione w formie wystawy i szczegółowo omówione podczas dyskusji wśród uczestników projektu.

 

 

Biblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn Biblioteka WolsztynBiblioteka Wolsztyn Biblioteka Wolsztyn


JUŻ W SPRZEDAŻY

Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn




KALENDARIUM

MAJ
15
2024
XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
MAJ
15
2024
Promocja tomiku poezji dla dzieci Ilona Chojnacka "Kot poeta"
MAJ
23
2024
Spotkanie autorskie z Ryszardem Ćwirlejem
CZE
30
2024
Mała Książka Wielki Człowiek edycja 2023/24
CZE
30
2024
Multimedialna biblioteka cyfrowa ebook point BIBLIO
CZE
30
2024
Nowa usługa dla naszych czytelników - Sowa Mobi
CZE
30
2024
Książka na telefon - Zadzwoń 68 384 2281
CZE
30
2024
Nowa usługa w wolsztyńskiej bibliotece – Academica
CZE
30
2024
Wystawa "Wolsztyn Dzieje Miasta"
zobacz więcej wydarzeń...



NOWOŚCI DO WYPOŻYCZENIA

Biblioteka Wolsztyn

Biblioteka Wolsztyn

Biblioteka Wolsztyn

Biblioteka Wolsztyn
zobacz więcej nowości...





NEWSLETTER

 


SZUKAJ NA STRONIE

 













POLECAMY


ul. Gajewskich 48
64-200 Wolsztyn
tel. (68) 384 22 81, fax. (68) 347 26 30

Osób online: 3








stat4u
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera - www.bibliotekawolsztyn.pl 2015 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"