Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera


Przetłumacz stronę na swój język:





WAŻNA WIADOMOŚĆ


Data wydarzenia: 2021-05-27
 Konkurs "Okulinka" - Stwórz Książkę Dotykową

Konkurs : „OKULINKA”

 

Szkoła Podstawowa nr 3 Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego im. Michała Drzymały

oraz

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera

zapraszają dzieci i młodzież do udziału w konkursie.

 

Celem konkursu jest stworzenie księgozbioru książek dotykowych do nauki i zabawy dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

 

"Świat nie kończy się na tym, co widzimy"

 

Idea projektu:

 

Zapraszamy do udziału w konkursie „OKULINKA” czyli książki wykonanej ręcznie dla dzieci niewidomych i słabo widzących. Stwórzmy razem „Okulinkę” czyli bibliotekę książek dla dzieci niewidomych i słabo widzących.

 

Projekt „Okulinka” ma w swych założeniach uwrażliwić uczestników, rozwijając ich poczucie empatii. Ma zwrócić uwagę na istnienie i potrzeby osób niepełnosprawnych oraz (co bardzo ważne) na możliwości współtworzenia i współdziałania osób pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Każdy może taką książkę stworzyć i każdy może z niej korzystać. Książki takie są szczególnie cenne dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, dlatego prace konkursowe po wystawie zostaną udostępnione w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn . Z powodzeniem mogą z nich korzystać także osoby pełnosprawne. Będzie to unikatowy tego typu księgozbiór w Wolsztynie. Do dzieła Autorzy. Stwórzmy razem „OKULINKĘ” !

 

Historia pomysłu:

 

Pomysł zorganizowania konkursu zainicjowała Małgorzata Manuszak z SP3 w Wolsztynie. Nauczycielka zainspirowała się spostrzeżeniami dotyczącymi potrzeb i aktywności dzieci w Publicznym Przedszkolu „Trzynastka” w Gdańsku, w którym takie przedsięwzięcie z powodzeniem przeprowadzono. Wolsztyńska Biblioteka skorzystała więc z gotowego pomysłu, którego cel jest szczytny – pomoc dzieciom. Jak twierdzą pomysłodawcy, stymulacja dotykowa w znaczący sposób wpływa na motywację i sam przebieg procesów uczenia się. Dzieci, które mogą manipulować różnorakim materiałem, stają się zdecydowanie bardziej aktywne i twórcze. Konkurs doskonale wpisuje się w hasło pedagogów: ,,Uczymy mądrze, twórczo, inaczej’’.

 

Regulamin i zadania konkursu

 

KSIĄŻKA DOTYKOWA KROK PO KROKU – instrukcja

 

Co to jest książka dotykowa?

 

Tradycyjna książka jest dla dziecka niewidomego tylko zbiorem kartek, z których nic dla niego nie wynika. Nie rozpozna z niej treści, nie pozna bohaterów ani otoczenia, w którym dzieje się akcja. Książki dotykowo-fakturowe wymyślono po to, by dzieci niewidome i słabowidzące mogły cieszyć się „oglądaniem” ilustracji tak jak dzieci widzące, z tą różnicą, że oglądają je za pomocą zmysłu dotyku, smaku, zapachu i węchu. Książka dotykowa:

- rozwija pamięć dotykową;

- stymuluje zmysł dotyku;

- uwrażliwia dziecko na bodźce dotykowe;

- gwarantuje dobrą zabawę

Jest to książka z ilustracjami wykonanymi z różnych materiałów o zróżnicowanych fakturach, które powinny jak najlepiej odzwierciedlać rzeczywiste przedmioty. Przeznaczona jest szczególnie dla dzieci niewidomych i słabowidzących, zwłaszcza najmłodszych, które nie potrafią jeszcze czytać alfabetu Braille[singleQuote]a. Tekst odgrywa tu rolę drugorzędną, gdyż najczęściej dzieciom czytają rodzice lub opiekunowie. Książeczki dotykowe doskonale wspierają też procesy poznawcze wszystkich dzieci, zwłaszcza tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

 

ZASADY TWORZENIA KSIĄŻKI DOTYKOWEJ

 

Bezpieczeństwo:

 

Wszystkie elementy muszą być dobrze przymocowane, nie mogą zawierać materiałów szkodliwych, ani wystających ostrych fragmentów. Książka dotykowa musi wiele znieść: dotykanie, pocieranie, miętoszenie, tarmoszenie. Nie wszystkie dzieci będą ostrożne.


Prostota:

 

Dla malucha żadna książka dotykowa nie jest zbyt prosta. Większość jest zbyt skomplikowana. Pamiętajmy o proporcjach przedstawianych obiektów, nie przeładowujmy książki informacjami.

 

Format:

 

Małe dzieci, małe rączki, małe książki. Największą frajdę będą miały maluchy podczas samodzielnego korzystania z książeczek. Dlatego powinny być one lekkie i poręczne. W formacie A4 lub mniejszym.

 

Budowa:

 

Kartki powinny być luźno łączone (kółeczkami do kluczy, opaskami zaciskowymi, tasiemką – nie klejone, tak, by umożliwić rozłożenie stron płasko na stole)

Przy każdym rozłożeniu książki lewa strona powinna być biała, (górne połowa przeznaczona na tekst, a dolna połowa na pismo Braille[singleQuote]a), prawa strona przeznaczona na obrazek.

 

Tekst:

 

Powinien być krótki, napisany grubymi czarnymi literami na białym tle (np. Arial 14pkt.)

 

Objętość:

 

Najmłodsi mają ograniczoną zdolność koncentracji. Poznawanie obrazków dotykiem zajmuje dużo czasu. Kilka stron książki to dla nich wystarczająco dużo.

 

Stymulacja:

 

Używajcie różnorodnych tekstur: szorstkich, gładkich, włochatych, twardych, miękkich, zimnych, ciepłych. Wprowadźcie dźwięk (elementy szeleszczące, grzechoczące, piszczące) i zapach. Dobierajcie właściwe materiały do przedstawianych obiektów. Możecie używać takich materiałów jak: muszelki, kamyki, guziki, ale pamiętajcie o ich doskonałym przytwierdzeniu do kartki, aby nie trafiły do buzi małego czytelnika. Dzieci słabo widzące będą zachwycone błyszczącymi i żywymi kolorami.

Przygotowując materiały informacyjne skorzystaliśmy z doświadczenia Publicznego Przedszkola „Trzynastka” w Gdańsku oraz pani Agnieszki Bartorek, wicedyrektor Biblioteki Publicznej im. Biegańskiego w Częstochowie, która liczne wskazówki, doświadczenia i przykłady prac opisała na facebookuManufaktura książki” (warto tam zajrzeć!).

 

Zadanie:

 

Projekt „Okulinka” polega na stworzeniu książki dotykowej, której wypukłe ilustracje wykonane są z materiałów o różnej fakturze.

 

Tworząc książkę dotykową można zilustrować własny tekst albo wykorzystać znane bajki, wierszyki, wiersze etc. lub poprzestać tylko na ilustracjach opowiadających jakąś historię. Prace powinny liczyć 4-8 stron i być przygotowane w formacie A4 lub mniejszym. Do ich wykonania warto użyć materiałów dość trwałych o różnorodnych fakturach oraz zadbać o solidne wykonanie tak, by mogły długo służyć czytelnikom.

 

Ocena prac:

 

Prace oceniane będą w zakresie pomysłowości, oryginalności oraz trwałości i estetyki wykonania.

 

Cele projektu:

 

  • kształtowanie postaw akceptacji i szacunku,

  • rozwijanie umiejętności społecznych poprzez kształtowanie poczucia empatii,

  • kształtowanie poczucia przynależności społecznej,

  • zapewnienie dzieciom o specjalnych potrzebach lepszych szans edukacyjnych,

  • działanie na rzecz społecznej edukacji włączającej,

  • pobudzenie wyobraźni plastycznej i kreatywności,

  • rozwijanie ekspresji twórczej,

  • promowanie czytelnictwa.

 

Adresaci:

 

W konkursie może wziąć udział każdy: maluch, uczeń, zarówno Ci pełnosprawni jak i niepełnosprawni. Prace będą nagradzane w następujących kategoriach:

1. prace rodzinne (dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym wraz z opiekunami)

2. samodzielna praca uczniów szkół podstawowych (klasy IV - VIII)

 

Nagrody:

Dla autorów najlepszych prac w każdej kategorii organizatorzy zapewniają nagrody, upominki oraz dyplomy. W obu kategoriach za pierwsze miejsce przewidziany jest tablet, a za kolejne plecaki i pendrivy oraz upominki.

Uczestnicy otrzymają podziękowanie za udział w konkursie oraz (jeśli wyrażą taką chęć) zaświadczenie o udziale w projekcie. Jednak najcenniejszą z nagród dla Każdego Twórcy z pewnością będzie fakt, że jego książka zostanie włączona do prawdziwego księgozbioru biblioteki w Wolsztynie.

 

Harmonogram konkursu:

 

22.03.2021 r. – inauguracja konkursu

27.05.2021 r. – nadsyłanie prac

Gotowe dzieła należy dostarczyć osobiście lub droga pocztową do biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej nr 3 w Wolsztynie, do pani Małgorzaty Manuszak do dnia 27.05.2021 (decyduje data stempla pocztowego)

2.06.2021 r. – Rozstrzygnięcie konkursu, uroczysty finał konkursu „Okulinka”, wręczenie nagród w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn (*organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu)

2.06-30.09.2021 r. – wernisaż prac Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Wolsztyn

 

 

Organizatorzy konkursu:

 

Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego im. Michała Drzymały w Wolsztynie, ul. Konopnickiej 1, 64-200 Wolsztyn tel./fax. 68 347-35-57sekretariat@sp3wolsztyn.pl

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera, ul. Gajewskich ul. Gajewskich 48, 64-200 Wolsztyn, tel/fax 068 384 2281, tel. 68 347 2630, e-mail: bpwolsztyn@poczta.onet.pl

 

Partnerzy:

 

Urząd Miejski w Wolsztynie

 

Osoby odpowiedzialne:

 

Małgorzata Manuszak , Tomasz Weiss – SP3

 

Jury:

 

Aneta Początek, Tomasz Weiss, Małgorzata Manuszak - przewodnicząca

 

Kapituła konkursu:

 

Monika Bober, Maria Kiczka, Arleta Prządka

 

 

Życzymy miłej zabawy! Powodzenia :)



Konkurs


JUŻ W SPRZEDAŻY

Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn
Biblioteka Wolsztyn




KALENDARIUM

KWI
03
2024
Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
KWI
08
2024
Gminny Konkurs Recytatorski "Mali Recytatorzy"
KWI
10
2024
Gminny Konkurs Recytatorski "Mali Recytatorzy"
KWI
11
2024
Gminny Konkurs Mitologiczny
KWI
17
2024
Prelekcja "Afryka oczami pracowników Unicefu"
KWI
22
2024
Spotkanie Kobiecego Kręgu
KWI
25
2024
Powiatowy Konkurs Recytatorski "Mali Recytatorzy"
CZE
30
2024
Mała Książka Wielki Człowiek edycja 2023/24
CZE
30
2024
Multimedialna biblioteka cyfrowa ebook point BIBLIO
CZE
30
2024
Nowa usługa dla naszych czytelników - Sowa Mobi
CZE
30
2024
Książka na telefon - Zadzwoń 68 384 2281
CZE
30
2024
Nowa usługa w wolsztyńskiej bibliotece – Academica
CZE
30
2024
Wystawa "Wolsztyn Dzieje Miasta"
zobacz więcej wydarzeń...



NOWOŚCI DO WYPOŻYCZENIA

Biblioteka Wolsztyn

Biblioteka Wolsztyn

Biblioteka Wolsztyn

Biblioteka Wolsztyn
zobacz więcej nowości...





NEWSLETTER

 


SZUKAJ NA STRONIE

 













POLECAMY


ul. Gajewskich 48
64-200 Wolsztyn
tel. (68) 384 22 81, fax. (68) 347 26 30

Osób online: 4








stat4u
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Wolsztyn im. Stanisława Platera - www.bibliotekawolsztyn.pl 2015 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"